Hangisi önce geldi, tavuk mu yoksa yumurta mı?Kuantum Fiziklerinin Cevabı

Kuantum fiziğinin asırlık bilmeceye cevabı var: Hangisi önce geldi, tavuk mu yumurta mı? Muhtemelen ikisi de.
İlk olarak Yunanistan'da ortaya çıkan felsefi ikilem, yumurta düşünen biyologlara sahipti . Ancak Avustralya ve Fransa'dan fizikçiler, bilmeceye olayların en küçük ölçeklerde nasıl ortaya çıktığına ilişkin bulgularını açıklamak için farklı bir yoldan bakıyorlar.
Queensland Üniversitesi araştırmacısı Jacqui Romero, “Kuantum mekaniğinin garipliği, olayların belirli bir düzen olmadan gerçekleşebileceği anlamına geliyor” dedi.
Günlük işe gidip, bir kişinin ofise otobüse binmeden önce trene bindiği bir kişi olduğunu söyledi. İlk önce tren yolculuğu, ardından otobüs gerçekleşmelidir. Bu emirdir. Romero, kuantum fiziğinde öyle olmadığını söyledi.
“Deneyimizde, bu olayların her ikisi de önce olabilir” dedi. “Buna 'belirsiz nedensel düzen' deniyor ve bu, günlük yaşamımızda gözlemleyebileceğimiz bir şey değil.”
Belirsiz nedensel düzenin "her ikisini" gözlemlemek, araştırmacıların bir fotonik kuantum şalteri adı verilen bir cihazı kullanmalarını gerektiriyordu; Oradan, fotonlarla çınlama, parçacıkların bir zamanlar düşünülenden bile daha garip olma özelliklerini ortaya koydu.
As Bilim dergisinin Adrian Cho açıklıyor araştırmacılar, "hangi önce ve sonra bizim sağduyu kavramını bozulması ve potansiyel olarak nedensellik kavramını muddying, iki olay meydana sipariş söylemek imkansız olabilir." Keşfetti
Ve kuantum fiziği daha önce meseleleri karıştırdı: Örneğin elektronların aynı anda iki yerde var olabileceği gösterildi . Benzer şekilde, dergi, çapraz olarak polarize bir fotonun her iki olayın da önce gerçekleştiği, aynı anda iki şekilde hareket edebileceğini bildirdi.
Çalışmadaki Queensland Üniversitesi araştırmacısı Fabio Costa, bulguların tavuk ya da yumurta üzerinde teorisyenliğin ötesinde çabalar için fazladan tahminlerde bulunabileceğini belirtti.
Costa, “Bu yalnızca ilkenin bir kanıtı” dedi. “Açıklamasında,” ancak daha büyük bir oranda belirsiz nedensel düzen, bilgisayarları daha verimli hale getirmek veya iletişimi geliştirmek gibi gerçek pratik uygulamalara sahip olabilir. Kaynak: https://www.usatoday.com/story/news/nation-now/2018/09/05/chicken-egg-first-both-quantum-physicists-say-citing-research/1205796002/
Sonraki
Önceki

0 Yorum: