Çin’in Chang-4'ü Ay'ın Karanlık Yüzüne İndi

Chang-4 Ay'ın Karanlık Yüzünden İlk Görüntüleri Dünya'ya Aktardı.


Çin'in ay rover'ı, Tavşan Yutu-2 ya da Jade Rabbit-2, Perşembe günü, gecenin ilerleyen saatlerinde, ayın uzak tarafındaki bir insan uzay aracından ilk "ayak izi" ni bıraktı. lander'dan sorunsuz bir şekilde ayrılmıştır. Gezici perşembe günü öğleden sonra saat 10: 22'de ay yüzeyine dokundu ve gevşek ay toprağı üzerinde bir iz bıraktı. Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), işlemin karada kamera tarafından kaydedildiğini ve görüntülerin “Queqiao” yayın uydusu üzerinden Dünya'ya geri gönderildiğini açıkladı. 8 Aralık 2018’de başlatılan Çin’in Chang-4 ay sondası, bir kara ve roverdan oluşuyor ve perşembe sabahı ayın karanlık tarafına indi. Ayın devrimi, dönme döngüsüyle aynı olduğundan, aynı taraf daima Dünya'ya bakar. Dünya'dan görülemeyen diğer tarafa, ayın uzak tarafı veya karanlık tarafı denir, çünkü çoğu haritasızdır.


Başarılı inişden sonra uzmanlar, Dünya ile ayın uzak tarafı arasındaki iniş alanını, iniş alanının çevre parametresini, koşulları ve koşulları arasındaki bağlantıyı kurmak için 2018 Mayıs ayında başlatılan Magpie Köprüsü anlamına gelen "Queqiao" koşullarını doğruladı CNSA'nın yaptığı açıklamada, sonda ekipmanının yanı sıra iniş yapan kişinin ve gezici kişinin ayrılması için hazırlık yapmak için gelen güneş ışığının açısının da olduğu belirtildi. Öğleden sonra saat 3:07'de, uzmanlar "Queqiao" üzerinden ayrılık emrini sondaya gönderdi.

Pekin Havacılık Kontrol Merkezine göre, Yutu-2, güneş panelini uzattı, dirseğini uzattı ve yavaşça aktarma mekanizmasına doğru sürmeye başladı. Aktarma mekanizması bir tarafın ay yüzeyine ulaşmasıyla planlandığı gibi açılarak, gezici yüzeye eğimden aşağı inmesine izin verir. Çin'in ilk moon rover Yutu'su ve bir inişçiden oluşan Chang'e-3, 2013 yılında piyasaya sürüldü. Selefi gibi, vakum basıncına dayanabilen, yoğun radyasyon ve aşırı sıcaklıklara dayanabilen Yutu-2, ayın yüzeyinin görüntülerini elde etmek ve ayın algılanmasını sağlamak için panoramik bir kamera, kızılötesi görüntüleme spektrometresi ve radar ölçüm cihazları da dahil olmak üzere dört bilimsel yük ile donatılmıştır. Toprak ve yapı analizi yapacak.


Kaynak:
http://www.cnsa.gov.cn
Sonraki
Önceki

0 Yorum: