Almanya, plastik atıklara savaş açtı!

78mhptncAlmanya, plastik atıklara yönelik 5 maddelik plan açıkladı.Çevre Bakan Schulze,“Tüketici ve kullan-at toplum olarak çok fazla plastik üretiyoruz. Bu tedbirlerle, plastik kullanımındaki trendi tersine çeviriyoruz.” dedi.
  1. Gereksiz ürün ve ambalajlardan kaçınmak: Schule bir muz örneği vererek şu açıklamayı yaptı: “Tıpkı bir muz derisi gibi, kendisi parçalanabilen, biyolojik olarak ayrışabilen ambalajlar gelecek için yeterli olacaktır.”
  2. Ambalaj ve diğer ürünleri daha çevre dostu yapmak: Şirketler, yeni lisanslama kuralları ile, daha düşük ücrete tabi daha çok çevre dostu ambalajlara teşvik edilecekler.
  3. Daha fazla geri dönüşüm ve geri dönüşüm istasyonları: Hükümet, 2022’ye kadar plastik geri dönüşüm hedeflerini toplam atıkların %36’sından %63’e çıkarmayı amaçlıyor.
  4. Plastiklerin organik atıklara dönüşmesini önleme: Almanya’da yıllar boyunca yaygın bir uygulama olan çöplerin geri dönüşümünde, insanları daha fazla özen göstermeye teşvik edilecekler. Ve bu uygulama ile gübre kalitesi de arttırılmış olacak.
  5. Denizlerdeki atıkları azaltmaya yönelik uluslararası çabalara destek verme: Artan yardım ve bağışlar ile, özellikle denizlerdeki plastik atıkların yüzde 90’ını oluşturduğu düşünülen 10 nehrin temizlenmesi öngörülüyor.

Kaynak: https://www.dw.com/en/germany-unveils-5-point-plan-to-reduce-plastic-waste/a-46455503
Sonraki
Önceki

0 Yorum: