Richard M. Stallman: Özgür Yazılım, Özgür Toplum

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası tarafından yayımlanan ve 10.00 TL fiyatla satışa sunulan kitap; oda tarafından herkesin okuyabilmesi için .pdf formatında kullanıma sunuldu.  
"Stallman, bir sosyal bilimcidir. Eğitimi uzun teorik tartışmalara girmesine olanak vermez, ama hayat okulundan öğrenir. Gözlemlerini, deneyimlerini ve mücadelelerini son derece berrak bir dille ifade eder. Mülkiyet hakkında bir ekonomi-politikçi ya da sosyolog kadar bilgisi yoktur elbette. Fakat, yazılımdaki özel mülkiyetin ve rekabetin insan ilişkileri üzerindeki bozucu etkisini gördükten sonra adım adım ilerler. Özgür Yazılım Hareketi’nin her karşılaştığı sorun, deneyimlerin analiz edilmesiyle, yaratıcı çözümlerle aşılır. Örneğin, GPL (Genel Kamu Lisansı), insanların emeğinin başkalarınca özel mülk haline getirildiğinin deneyimlenmesinden sonra tasarlanmış ve bunu önlemeyi hedeflemiştir. Özgür Yazılım, özel mülkiyeti, zorunlu iş bölümünü ve yabancılaşmayı yeniden düşündürtür. Stallman, bir devrimcidir. “Ben değilse, kim; hemen şimdi değilse ne zaman?” diyerek yola çıkarken, “Sayımızın azlığına, düşmanın çokluğuna bakmadan” diyenler gelir aklımıza. İdealleri, inandığı değerler uğruna yılmadan yorulmadan mücadele eder. Her devrimde, başka devrimlere doğru çoğalır. Başkalarının zafer sarhoşluğu içinde olduğu durumlarda, insanları bekleyen tehlikelere karşı uyanıktır. Yazılım patentlerinde saklı tehlikelere karşı yazılımcıları uyarır. Bugün, Sun firması Oracle tarafından satın alınmış olsa bile, yazılımcıların Java yönünden pek bir kaygısı yoksa, bu yıllardır Java’nın özgürleşmesi için mücadele eden ve sonunda bunu başaran Özgür Yazılım Hareketi’nin bir başarısıdır."
"Özgür Yazılım, Özgür Toplum" kitabını çevirenler ise şöyle: Serkan Çapkan, Birkan Sarıfakioğlu, Emre Tahir Kalaycı, Çiğdem Özşar, İzlem Gözükeleş. Kitabı pdf formatında indirip okumak isteyenler, emo.org.tr’nin bu bağlantısından indirebilir. ( hptnc.com )
Sonraki
Önceki

0 Yorum: